Ako si vybrať tú správnu žiarovku ?
Halogénové žiarovky
Halogénová žiarovka je plnená halogénovým plynom, najčastejšie jódom alebo brómom.
Pracuje na vyšších teplotách ako klasická žiarovka, čo vedie k vyššiemu jasu. V interiéri sa využíva ako zdroj silného bodového svetla. Ďalšími jej výhodami je reálne podanie farieb, dizajn klasickej žiarovky, možnosť stmievania, okamžité rozsvietenie a nízka obstarávacia cena. Svojich priaznivcov si získa aj pre klasický vzhľad hodiaci sa do luxusných svietidiel retro alebo barokového typu. Životnosť a energetická úspora sú v porovnaní s ďalšími dvomi technológiami najnižšie. Halogénová žiarovka sa pri svietení zohrieva.
Úsporné kompaktné žiarivky
Úspornou kompaktnou žiarivkou sa označuje žiarivková trubica menších – kompaktnejších rozmerov, používaná ako úspornejšia náhrada klasickej žiarovky. Výhodou žiariviek je väčšia energetická úspora a dlhšia životnosť v porovnaní s halogénovými žiarovkami.Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena. Pomalší nábeh a výrazné skrátenie životnosti v chladnom prostredí a pri opakovanom zapínaní v krátkych časových intervaloch z nej robí outsidera pre chodby, schodištia, pivničné a technické priestory, ale aj toalety a kúpeľne. Dôležité je tiež brať do úvahy ekologickú záťaž, nakoľko žiarivky obsahujú ortuť a predstavujú nebezpečný odpad. Stmievanie je možné len pri typoch označených ako dimmable.
LED žiarovky
Skratka LED označuje light-emitting diode alebo svetelnú diódu, ktorá pri prechode elektrického prúdu vyžaruje úzko spektrálne svetlo. LED žiarovky sa vyznačujú najvyššou energetickou úsporou, veľmi dlhou životnosťou, možnosťou voľby farby a okamžitým nábehom. Pri svietení neprodukujú škodlivé ultrafialové ani infračervené žiarenie (nezohrievajú sa). Sú ekologické a odolné voči nárazu, otrasu a chladu. LED – ky sú vhodné do moderných svietidiel. Nevýhodnou je vyššia obstarávacia cena a možnosť stmievania iba u typov označených ako dimmable.
Ak ste už zvážili všetky výhody a nevýhody jednotlivých technológií a vybrali si tú správnu pre seba, sme na polceste k úspechu. Zostáva len zvoliť ten správny kus, ktorý zapadne do vášho svietidla a splní nároky interiéru. Zvážiť musíte niekoľko zásadných faktorov:
Závit žiarovky
Závit alebo takzvaná pätica je veľmi dôležitý údaj, bez ktorého žiarovku nekúpite, respektíve kúpite, ale nemusí sa vám podariť nainštalovať ju do svietidla. Pred návštevou obchodu alebo eshopu preto vždy zistite, aký závit má vaše svietidlo. V lustroch je najčastejší klasický, veľký závit s označením E27 alebo malý E14. Bodové svietidlá alebo moderné dizajnové lampy majú však často rôzne iné uchytenia.
Veľkosť a tvar žiarovky
Moderné žiarovky sú v mnohých prípadoch väčšie ako klasická Edisonova žiarovka. Ak si nie ste istí, dôkladne si priestor v svietidle premerajte. V prípade, že ste v priestore stavili na skvostný luster, ktorý je jeho dominantou, nerozbite si výsledný dojem nevhodnou žiarovkou.
Svetelný výkon
Údaje typu 4W LED žiarovka svieti rovnako ako 40W klasická sú len veľmi orientačné a nepresné. Spoľahlivú výpovednú hodnotu toho, koľko svetla žiarovka vyžiari má len údaj nazývaný svetelný tok alebo svetelný výkon. Uvádza sa v lumenoch. Ak napríklad chcete nahradiť 40W Edisonovu žiarovku, mali by ste sa pohybovať niekde okolo 430lm.
Farba svetla
Označuje sa aj ako farebná teplota svetla a udáva, aký odtieň bude mať vyžarované svetlo. Hodnota sa vyjadruje v Kelvinoch (K) – hodnoty predávaných žiaroviek sa pohybujú od 2700K do 6500K. Teplejšie odtiene bielej sa farbou blížia ku klasickej žiarovke a využívajú sa v oddychových a relaxačných priestoroch. V bežnom interiéri sú vhodné do obývačky alebo spálne. Studenšie odtiene zvyšujú aktivitu a sú vhodné všade tam, kde je potrebná dobrá viditeľnosť. Voľte ich preto do kuchyne, kúpeľne.
Index podania farieb
Môžete ho nájsť hlavne pri LED žiarovkách pod označením CRI (color rendering index). Jeho hodnota naznačuje, nakoľko sa budú zdať farby interiéru pod daným svetlom reálne. Pre interiéry sa odporúčajú žiarovky s hodnotou viac ako 80, väčšina výrobcov však ponúka žiarovky s nižším CRI (bežne okolo 70). Pod svetlom s veľmi nízkym CRI sa budú ľudia javiť neprirodzene a predmety získajú sivastý nádych. V prípade, ak výrobca túto hodnotu neuvádza, je lepšie si priplatiť si za žiarovku od výrobcu ktorý tento parameter uvedie – väčšinou sa jedná o kvalitnejšie výrobky.
Uhol rozptylu svetla
Je veľmi dôležitý hlavne pri LED žiarovkách a závisí od ich tvaru. Ak chcete miestnosť osvietiť jednou LED žiarovkou v lustri uprostred miestnosti, zvoľte guľovité alebo sviečkové žiarovky. Aktuálnym trendom je však využívať viac slabších zdrojov svetla, kde môžete použiť aj smerové LED žiarovky.
Veríme, že sme Vám dostatočne zodpovedali najčastejšie otázky, ktoré dostávate od predajcu pri výbere toho správneho osvetlenia do Vašej domácnosti. Na našej predajni ElektroDesk nájdete široký sortiment žiaroviek. Radi Vám pri ich výbere poradíme.