LED pásiky

Čo je LED pásik ?

LED pásik je zdroj svetla, ktorý pozostáva z viacerých SMD LED čipov. Od ich množstva potom závisí veľkosť svetelného toku vyžiareného do okolitého priestoru.

Pri LED pásikoch si treba všímať hlavne tieto dve hodnoty:

  • svetelný tok na meter (lm/m)
  • príkon na meter (W/m)

Výhodou LED pásikov ako svetelného zdroja je ich flexibilnosť, vďaka ktorej majú široký záber použitia. V interiéry sa najčastejšie používajú na dekoračné osvetlenie a osvetlenie nábytku, schodov a pod. LED pásiky je takisto možné použiť aj v exteriéry. Na to sú určené práve vodotesné LED pásiky so stupňom ochrany IP 68.

Ako zapojiť LED pásik? – zapojenie LED

Pre začiatočníkov sa pokúsime popísať, ako sa s LED pásikmi pracuje, ako sa pripájajú a zapájajú do systému napájania a ovládania. Montáž LED pásikov sa robí pomocou obojstrannej samolepky, úchytov, profilov a pod. Pri inštalovaní LED pásov je potrebné vedieť ich spotrebu /výkon/ a mať správne nadimenzovaný transformátor na 12V alebo 24V. To znamená ak použijeme LED pásik o dĺžke 5 m a o výkone 4,8 W na 1 meter, budeme potrebovať transformátor o výkone 5×4,8 = 24W resp. s rezervou 30W.

Skrátenie LED pásiku

Často je nutné skrátiť LED pásiky To je možné u klasických 12V pásikov každých cca 5 cm (3 diódy). Dá sa to veľmi ľahko s nožnicami. Pásky majú viditeľne označené miesto, kde ho môžete rozstrihnúť. Ak páska bola rozdelená na inom mieste, nebol by posledný kus funkčný. 


Zapojenie konektora a LED pásika

Konektory sa používajú na napájanie, predĺženie, vytvorenie ohybu alebo spojenie LED pásikov. Pásy zakúpené v našej predajni majú už na jednom konci napájacie káble. Tie sú asi 10-15 cm dlhé. Konektor musí doliehať na určené plochy + a -, ktoré sú označené na páske a nachádzajú sa v mieste pre krátenie. Je dôležité vybrať správnu šírku konektoru. Sú buď na šírku pásky 8 mm alebo 10 mm. Akú šírku má váš pásik, nájdete podľa technických špecifikácií.

Môžete tiež pásiky spájať. Potrebujete špeciálne spojky k tomu určené. Oplatí sa použiť aj v prípade, že pásik chcete mať nalepený v pravom uhle, alebo inej atypické aplikácii.


Spájkovanie LED pásika

Páska sa môže tiež spájkovať. Jednofarebné LED pásy majú dva kontakty, sú to tie isté plochy ako pri pripojení konektorov + a-. Farebné RGB LED pásiky majú kontakty 4. Každý je určený pre jednu farbu. R-červená, G zelená, B-modrá, a posledný je + pre čierny kábel. Ak chcete spájkovať LED pásik s krytím, musíte najskôr odstrániť krycí gél (návod nižšie). Po napájaní je potrebné zachovať kryt pásika, ktorý sa musí utesniť, k tomu sa využíva bužírka, ktorá sa po zahriatí zatiahne.

Očistenie LED pásika zaliateho v silikóne (s krytím IP65)

Ak ste vybrali pásik zaliaty do silikónu (pásik s krytím) a chcete ho ďalej zapojovať alebo zapojiť do konektora, mal by byť od silikónu očistený. Použite ostrý nôž a silikón opatrne narežte. Dávajte pozor, aby nedošlo k poškodeniu pásika.


Zapojenie LED pásika do napájacieho zdroja (transformátora)

LED pásy sú zvyčajne napájané s napätím 12V, sú však aj 24V alebo 230V varianty. Pre 12V LED pásiky je potrebný napájací zdroj. Do toho pásik zapojíme, zdroj (transformátor) prevedie napätie zo siete z 230V na 12V. Ponúkame rôzne typy napájacích zdrojov


Vnútorné napájacie zdroje

Jedná sa o základný rozsah elektronicky prepínaných zdrojov, vhodných pre LED svietidlá. Zo zdroja nevedú žiadne káble. Je potrebné do neho zapojiť kábel zo siete 230V. Z tohto kábla sú vyvedené ďalšie 3, to je zelený (PE), modrý (N) a hnedý (L). Káble zapojíme podľa schémy na zdroji. Potom je tu Jack + (červená) a -(čierna). Káble z pásika takto zapojíme. Dajte si pozor! Pred pripojením sa uistite, že zo siete nejde do zdroja napätie! Ak si nie ste zo zapojením istí, nechajte to na oprávnenej osobe.


Zásuvkové napájacie zdroje

Tieto zdroje vyzerajú ako adaptér, a z neho sú vyvedené káble. Na jednej strane je kábel pre pripojenie do zásuvky, do siete. Na druhej strane, to je tzv. DC konektor (samec). LED pásik pripojíme do DC konektora (samice) a zdroj jednoducho pripojíme.  


Vodotesné napájacie zdroje

Tieto zdroje splňujú krytie IP67 (odolnosť proti vode a prachu). Z nich sú už vyvedené káble. Avšak, musíte ich tiež pripojiť k sieti a do LED pásika. Odporúčame, aby ste použili svorkovnicu alebo spájkovať káble k sebe. Však, ak si to situácia vyžaduje, je potrebné spoje dobre utesniť. Tu môžeme znovu použiť zaťahovaciu bužírku a oba konce utesniť silikónom.


Zapojenie LED pásika do stmievača

Ovládače jasu LED pásikov alebo stmievače sú často používané. Pre jednofarebné pásky sa používajú ako ovládanie jasu, u farebných pásikov možno s nimi prepínať farby alebo dokonca spúšťať rôzne efekty. Ovládače majú zvyčajne svorkovnicu, do ktorej stačí len pripojiť pásiky podľa schémy. Niektoré, však majú konektor DC. Tu je rovnaké pripojenie, ako keď pásiky pripájame k zásuvkovému zdroji. Preto Vám odporúčame použiť konektor DC.