Káble Cat5 verzus Cat6: Aké sú rozdiely ?

V súčasnosti sa dátová kabeláž stala dôležitou súčasťou nášho života. Technológie sa rýchlo aktualizujú a staré verzie sú nahradené novými.

Pokiaľ ide o sieťovú kabeláž, vždy existuje celý rad možností. A niet pochýb o tom, že ľudia uprednostňujú kábel s vysokým výkonom a nízkou cenou. V tomto článku sa budeme rozprávať o 3 možnostiach medených káblov Cat5, Cat5e a Cat6

Čo je Crosstalk
• Nie je prekvapením, že elektronické zariadenia (vrátane káblov CAT) emitujú elektromagnetické signály. Ak je veľa káblov blízko seba, tieto káble sa môžu vzájomne rušiť. Táto interferencia sa označuje ako Crosstalk – „presluch“. Presluch zvyšuje chyby. • Novšie verzie CAT káblov (t. J. káble Cat6 a Cat6A), dostupné pre náš domáci trh, znižujú dopad presluchov rôznymi spôsobmi, vrátane vylepšeného tienenia a skrúteného návrhu káblov.

KÁBEL Cat5
Kábel Cat5 je rozdelený do dvoch samostatných kategórií: Cat5 a Cat5E

Cat5 sa v posledných rokoch stal zastaraným kvôli jeho obmedzeniam v porovnaní s káblami Cat5E a Cat6. Aj keď kábel Cat5 dokáže spracovať až 10/100 Mbps pri šírke pásma 100 MHz (ktorá bola kedysi považovaná za pomerne efektívnu), novšie verzie káblov Cat sú výrazne rýchlejšie.

• Kábel Cat5E (čo znamená „Cat5 Enhanced“) sa stal štandardným káblom asi pred 15 rokmi a ponúka výrazne lepší výkon ako starý kábel Cat5, vrátane až 10-násobne vyšších rýchlostí a podstatne väčšej schopnosti prejsť vzdialenosti bez toho, aby bol ovplyvnený presluchom.

KÁBEL Cat6
Káble Cat6 sú o pár rokov mladšie ako káble Cat5E. Primárne sa však používali ako chrbtice k sieťam, namiesto toho, aby sa používali na samotné pracovné stanice. Dôvodom je skutočnosť, že zatiaľ čo káble Cat6 dokážu spracovať až 10 Gb údajov, táto šírka pásma je obmedzená na 50 metrov – čokoľvek ďalej sa rýchlo rozpadne na 1 Gb (rovnako ako Cat5E).

Cat6A je najnovšia iterácia a využíva výnimočne silné plastové puzdro, ktoré pomáha ďalej znižovať presluchy. Najväčší rozdiel medzi káblami Cat6 a Cat6A je v tom, že Cat6A dokáže udržiavať 10 Gb rýchlostí plných 100 metrov sieťového kábla. Nakoniec tí, ktorí chcú mať kábel „najviac overený pre budúcnosť“, budú chcieť ísť do Cat6A.

• Káble Cat5E a Cat6 by však mali byť na väčšinu domácich a obchodných účelov viac ako dostatočné.

Podobnosti medzi káblami Cat5 a Cat6
• Je potrebné poznamenať, že oba káble Cat5 a Cat6 využívajú rovnaký koncový kus, t.j. môžu sa „zapojiť“ do rovnakých portov. Rozdiely medzi každým z týchto káblov sú v ich schopnostiach, ako aj v metódach a materiáloch použitých na ich vytvorenie. Koncový kus, ktorý majú všetky káble spoločné, sa nazýva RJ-45 a je schopný pripojiť sa k akémukoľvek sieťovému konektoru na počítači, smerovači alebo inom podobnom zariadení. Nikto v priemysle neočakáva, že sa to čoskoro zmení.


Čo vlastne potrebujem – Cat5E alebo Cat6?
• Všetko si nakoniec vyžaduje najdôležitejšiu otázku zo všetkých – ktorý z týchto dvoch typov káblov skutočne potrebujete a prečo? Odpoveď na to je priama, ale nie nevyhnutne tak, ako si myslíte. Kým káble Cat6 sú jednoznačne najlepšou voľbou, pokiaľ sa pozeráte iba na technické špecifikácie, situácia, v ktorej sa práve nachádzate, nie je vždy taká jasná. Neexistuje žiadny univerzálny prístup k vytváraniu sietí – existuje len to správne riešenie, ktoré sa konkrétne snažíte dosiahnuť. Ak ste domácim užívateľom, Cat5E bude viac než schopný uspokojiť každú vašu potrebu.

• V skutočnosti sú rýchlosti podporované týmto typom káblov pravdepodobne rýchlejšie ako to, čo vaše pripojenie na internet v domácnosti môže poskytnúť – aspoň v najbližších rokoch. Keď príde čas na vynovenie, nebude to náročné ani nákladné, čo znamená, že Cat5E bude v súčasnej dobe v poriadku. Ak ste komerčný užívateľ, ktorý má vysoké nároky nielen na rýchlosť internetu, ale aj na vysoké interné rýchlosti, hovoríme naopak o inej situácii. Ak napríklad na sieťových počítačoch robíte veľa úprav alebo spracovávate videa a zvuk, alebo ak do veľkej miery závisí od vašej schopnosti rýchlo prenášať súbory z jedného počítača na druhý, kábel Cat6 s vysokou gigabitovou rýchlosťou je absolútne najlepšia cesta. Nielenže pomôže lepšie uspokojiť vaše potreby, ktoré vyžaduje aj dnešná doba, ale v podstate urobíte krok do budúcnosti, kedy sa môžu zvýšiť vaše potreby pre rýchly prenos.